השקיפות ההסוואתית בממלכה השביעית

Joseph Campbell

“Myth is much more important and true than history. History is just journalism and you know how reliable that is.”

לפני כמעט 500 שנה פיסל מיכאלאנג’לו פסל בשם “משה”. הוא פיסל את פניו של משה עם 2 קרניים היות וכנראה המתרגם של התנ”ך תרגם את המילה קָרַן מלשון קרניים ולא ל”קרנו פניו” מלשון אור. ‘הטעות’ המופלאה שעשויה משיש וגובהה 2.53 מטרים, שוכנת בקפלה בבזיליקת סן פייטרו אין וינקולי על גבעת האסקלין שברומא.

כידוע, כאשר ירד משה בראשונה מהר סיני, ההמון היה עסוק בהאלהת פסל מוזהב ולא השגיח בו. הופעתו של משה הובילה למרחץ דמים. בירידה השנייה של משה אל עמו לאחר ביקורו השני בהר, עטה משה על עצמו מסכה כדי להסוות עצמו; ‘וַיִּתֵּן עַל-פָּנָיו, מַסְוֶה’ (שמות פרק לד פסוק לג) מפני גילוי ההמון ורק אז התקבלו חוקיו על ידי העם.

תרומה לכתיבת מאמרים

כתיבת הבלוג מעבר לכך שהיא הנאה צרופה, דורשת זמן, מחקר, ומקורות. לא תמיד המקורות נגישים וישנה הוצאה כספית הכרוכה בכך. אם אהבתם את המאמרים ותרצו לקרוא עוד, אשמח לתרומה. ועכשיו, תיהנו ותודה

ערוץ הטלגרם

הדרך הכי טובה לדעת מתי עולה עוד מאמר לבלוג ולהיות הראשונים לקרוא, היא להצטרף לערוץ הבלוג בטלגרם. הקליקו על הלוגו כדי להצטרף לקהילת קוראי הבלוג

במקורה הלטיני, המלה ‘פרסונה’ פירושה מסכה, מסוה. המושג הושאל מהתיאטרון היווני, שם השחקן היה לובש מסכה ומפגין את תכונות הנפש של הדמות שהיא מייצגת. בפסיכולוגיה המודרנית ‘הפרסונה’ היא התדמית שעוטה על עצמו האדם בחברה, ויש בו מרכיב של הסתרה, של חלקיות, של העלמה ואף של זיוף.

יחסי הציבור הפכו להיות קולמוס הכתיבה של קופירייטרים, כתבים, עיתונאים, עורכים, אישיים, מרואיינים ומראיינים וכל החפץ בחשיפה בכל מדיום אפשרי. תעשייה זו הינה תעשייה מסועפת ומורכבת, מתישה ומייגעת (לעיתים אף מתגמלת יפה) השולחת את זרועותיה בכל מקום עד כדי טשטוש מתוחכם בין תוכן שיווקי לבין תוכן עיתונאי.

הספרה הציבורית, הפוליטית והחברתית מחייבת שימוש בתדמיות, בחיקויים, בעיצוב תודעה באמצעות אמת וכזב המשמשים בערבוביה. האדם הנחשף לאימאג’ים הוא פרשן, גם אם הוא לא תמיד מודע לכך.

ובנימה אישית, בתמימותי כמו שאר ההמון, רציתי להאמין כי רוב כותבי הטורים והכתבות הם כתבים ו/או עיתונאים אשר שמם מופיע בראש הכתבה. התבדיתי

Facebook Comments

    Leave Your Comment Here

    error: