פנתרה – מועדון לנשים מקצועיות

נקראתי לדגל ביום חמישי שעבר כדי לחגוג את חג הפורים תחילה, בפנתרה – חלל עבודה לנשים מקצועיות ברחוב הארבעה 19, תל אביב. האמת שלא באמת הבנתי מדוע יש צורך בבידול מודל קיים כדוגמת חללי עבודה אחרים בארץ ובעולם. ולכן, ערב לפני הגעתי, החלטתי לחקור קצת את המיזם הנשי הזה לצורך התרשמות ויזואלית ועניינית. חיפשתי את הסיבה שלשמה גלית בן שמחון, לימור דהאן ושני בורשטיין החליטו לפתוח מקום גרנדיוזי שכזה שמשאיר את הלסת על הריצפה ממראה כל הקומה כבר ממבט ארעי על השירותים מהכניסה מצד הבר. ומכאן השאלה היא: האם שלושת היזמיות הללו פיצחו את המודל כדי להתאימו לצורכי נשים. במחקר יותר מעמיק, מצאתי את מה שחיפשתי  כהסבר כוללני, והוא הולך כך

:הצורך נובע מתמונת מצב עגומה. המספרים מדברים

 

רק 8% מההלוואות שניתנו על ידי קרן ההלוואות בערבות מדינה, ניתנו לנשים

שיעור הנשים בדירקטוריונים של החברות הציבוריות מהווה כ- 17% בלבד

רק 2%  מכלל יו”ר דירקטוריונים, הן נשים

רק 1% מההון בעולם בלבד, נמצא בידי נשים

 

רק 14% מהבעלות על עסקים, מצויים בידי נשים

רק 7% מכלל היזמים, הן נשים

רק 15% מהמנכ”לים, הן נשים

כמחצית מהנשים העצמאיות מרוויחות עד שכר המינימום בלבד, בהשוואה ל-29% מהעצמאים הגברים

רק 27% מתקציב התמיכה בעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה בשנת 2015 הופנה לנשים

על פי הסקירה החודשית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, ב-2016 נשים היוו רק 26.1% מעובדי תעשיית ההייטק הישראלי. מתוך תפקידי ה-R&D (תפקידי הליבה של ההייטק), נשים מהוות רק כ-15% מכלל העובדים, ומנהלות ויזמיות נמצאות גם הן במיעוט משמעותי של 7%

?אז מה זאת בעצם פנתרה

פנתרה היא “מועדון יחיד מסוגו בארץ לנשים מקצועניות המבוסס על מודל הפעלה ייחודי: חלל עבודה משותף ואישי, אקסלרטור, קמפוס, נטוורקינג ו – Social Club, הכל תחת קורת גג אחת”!

המטרה: הזנקה וקידום עסקים בבעלות ו/או שותפות של נשים. אין האמור לעיל מונע מגברים מלהיכנס ולהירשם למועדון הסגור הזה, אבל בדי אן איי של פנתרה מקודד הצורך לנשים ושל נשים.

:המטרות הכתובות

 • יותר עצמאיות, בעלות עסקים, יזמיות, יוצרות, מנכ”ליות, נשים בדירקטוריונים ונשים במשרות בכירות

 • הגדלת אחוז הבעלות על עסקים שבידי נשים

 • הגדלת הכנסה ממוצעת של עצמאית

 • הגדלת רווחיות והכנסות של העסק

 • הגדלת משאבים, הלוואות וכספים לנשות עסקים

 • טיפוח מנהיגות פנתרית נשית המובחנת ממנהיגות גברית

 • שינוי ואימפקט חברתי למען חברה הוגנת ושיויונית 

העולם השתנה: אם פעם גבר היה צייד ואישה הייתה נטו רחם, היום, הדיכוטומיה הזאת אינה רלוונטית. קיימים מחסומים בדרכה של אישה אל תוך מה שנחשב טריטוריה גברית.  

אנחנו מתאגדות –  לא כדי לשלוט ולא כדי לבודד עצמינו מהעולם. אנחנו מתאגדות, כי אף אחד לא יעשה זאת עבורנו. אנחנו מתאגדות יחד, כי לבד אין לנו את המשאבים הנדרשים. רק 1 אחוז מההון בעולם נמצא בידי נשים. זה אומר שאין לנו כוח והשפעה. התאגדות משמעה כוח. כוח לשמר את זהות הפרטים בקבוצה ואת שרידותו בסביבה בה תמיד קיימים מאבקי כוחות.

בעולם חסרה מאוד איכות של המנהיגות הנשית. כשנתחזק ונתפוס עמדות מפתח, התרומה של האיכות הנשית, תהיה בעלת אימפקט חברתי ענק. 

אנו מאמינות שאת פשוט צריכה להיות בסביבה הטבעית שלך, כזאת שתזניק אותך קדימה! הצטרפי עכשיו לשבט הפנתרות.

?ועכשיו השאלה היא, איך הן עושות את זה בדגש על חשקים

כשהפניתי את מבטי לכניסה מצד הבר, הצבעים ששלטו היו שחור וצהוב כעיני פנתר שחור או פנתרה לצורך העניין. התחושה הראשונית שעברה בי היא יוקרה, שימת לב לפרטים וגימור תעשייתי כלבבי. הזמנתי לי שתייה וכעבור שנייה וחצי, גלית קיבלה את פניי בחום ובאהבה. שנייה אחרי, מצאתי את עצמי בסיור פרטי בכל קומת פנתרה. כלומר בחלל העבודה המעוצב להפליא. נקודת ההתחלה הייתה הבר כמובן ומשם עברתי דרך הבמה המרכזית המחברת אותי למן סלון משותף אשר יש בו ספות וכורסאות אשר נבחרו, לעניות דעתי, בקפידה יתרה. מצד שמאל פזלתי ל – 2 חדרי ישיבות הנפתחים לחלל אחד כשיש הרבה משתתפים. עצרתי לרגע כדי לגעת בשולחן העץ בחלל הפתוח כדי לחוש אותו. נאלמתי דום לנוכח העובדה כי הוא עץ מלא והוא אף מריח כך. 

המשכנו עוד פנימה בסיור הפרטי כדי להציץ לתוך חדרי משרד קטנים וגדולים יותר כדי להיווכח כי ישנן עוד פינות ישיבה וחדרי ישיבות ואף מטבחון נוסף, ואפילו חדרי קליניקה לטיפולי גוף (והנפש). במילים אחרות, קחו רגע לנוח ולהירגע בתוך יום עבודה רגיל בפנתרה. איכשהו הגענו כבר לצד השני של הקומה והדבר הבא שאני רואה הוא חדר צילום והפקה ומן חדר קטן ובו טלפון משנות תרפ”ט אשר מאפשר לדבר ללא הפרעה. תקראו לזה מן חדר התבודדות שכזה. כמה שימת לב לפרטים, כמה השקעה על כל פרט והצנעת כבלים וחוטים, כמה החלום הפך למציאות תוך שנתיים מיום היוולדו כרעיון.

?אז איך הן עושות את זה בדגש על מקצועיות

It's all about people. It's all about women.

עוד לא עיינתם בקמפוס לניהול מעשי של פנתרה? רק תראו כמה ערך גלית, לימור ושני יוצקות לתוך פנתרה כך שיש ערך להשקעה שלכם.ן. הקליקו/נה על הקמפוס לניהול מעשי ותיווכחו/נה

It's all about networking.

?מאין יש לי מוטיבציה לכתוב על פנתרה

דבר ראשון אני אישה ופנתרה נגעה בי. דבר שני, זה מועדון אקסקלוסיבי לנשים שעושה חשק להיכנס אליו. דבר שלישי, אין צורך להתנצל על כך שגם נשים צריכות ורוצות מועדון אקסלוסיבי משלהן, כשם שטרם ראיתי גברים מתנצלים על כך שהם שייכים למועדון אקסלוסיבי גברי שפחות מתאים לנשים. עד לרגע זה לא פגשתי גבר אחד שהתנצל על כך, אז מדוע נשים צריכות להתנצל? ממש לא. זהו שוק פרטי וחופשי וכל אחד יכול לעשות את כל שעולה על רוחו במסגרת החוק. אגב, גם גברים מוזמנים על בסיס מינם.

לסיכום

ומכאן, כל שנותר לי הוא לאחל לגלית, לימור ושני הצלחה גם עסקית וגם חברתית. כך שיבינו כי ערך הכסף היא השקעה לטווח ארוך ולא רק שכירת חלל בפנתרה. הדרך של א.נשים להבין זאת, היא על ידי יציקת תוכן לפנתרה כדי שהיא תהפוך בסופו של דבר לאושייה בפני עצמה. ולך גלית אומר שזה היה תענוג לספוג שלהוב שכזה הנותן חשק להיות חלק מקהילה שאני יודעת שאט אט תהפוך להיות קהילת פנתרה. אולי אף קליסטו ואני נהפוך להיות רזידנטיות.

Facebook Comments

  Leave Your Comment Here

  error: